Wścieklizna!!! Uważaj!!! Potwierdzone przypadki w okolicach Warszawy! - Tęczowe Przedszkole - Przedszkole Nr 21 w Warszawie

Wścieklizna!!! Uważaj!!! Potwierdzone przypadki w okolicach Warszawy!

MAZOWIECKI URZÄ„D WOJEWÓDZKI W WARSZAWIE

RZECZNIK PRASOWY

WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

tel: 22 695 60 63    fax: 22 695 62 50

e-mail: rzecznik@mazowieckie.pl

KOMUNIKAT PRASOWY, 14 maja 2021 r.

___________________________________________________________________________

Kolejne przypadki wÅ›cieklizny u lisów wolno żyjÄ…cych na terenie województwa mazowieckiego

13 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformowaÅ‚ o wykryciu 18. przypadku wÅ›cieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadek ten stwierdzono powiecie otwockim - w miejscowoÅ›ci Zabieżki/Augustówka, gm. KoÅ‚biel. W dniach 14 – 21 maja planowane jest przeprowadzenie szczepienia ochronnego lisów wolno żyjÄ…cych w strefie ochronnej.

Na terenie Mazowsza pojawia siÄ™ coraz wiÄ™cej przypadków wÅ›cieklizny u lisów. Przypominam, że to bardzo groźna i prawie zawsze Å›miertelna choroba. Dlatego apelujÄ™ o szczególnÄ… ostrożność, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzÄ™tami oraz o przestrzeganie zakazów i nakazów obowiÄ…zujÄ…cych na terenach zagrożonych wÅ›ciekliznÄ…. ProszÄ™ również pamiÄ™tać o bezpieczeÅ„stwie naszych zwierzÄ…t; szczepienie psów jest obowiÄ…zkowe, ale zaleca siÄ™ szczepić również koty - powiedziaÅ‚ Wojewoda Mazowiecki.

Przypadki wystÄ…pienia wÅ›cieklizny w województwie mazowieckim

Pierwszy przypadek wÅ›cieklizny zostaÅ‚ potwierdzony u lisa 15 stycznia br. w miejscowoÅ›ci Izabela (gm. WiÄ…zowna, pow. otwocki). 29 stycznia br. zostaÅ‚ potwierdzony drugi przypadek wÅ›cieklizny u lisa w miejscowoÅ›ci KoÅ‚biel (gm. KoÅ‚biel, pow. otwocki). 12 lutego br. potwierdzono trzeci przypadek wÅ›cieklizny u lisa w miejscowoÅ›ci ZakrÄ™t (gm. WiÄ…zowna, pow. otwocki). 19 marca br. potwierdzono czwarty przypadek wÅ›cieklizny u lisa w miejscowoÅ›ci DÄ™be Wielkie (gmina DÄ™be Wielkie, pow. miÅ„ski). 26 marca br. wykryto piÄ…ty i szósty przypadek wÅ›cieklizny u lisa – w miejscowoÅ›ci Malcanów (gm. WiÄ…zowna, pow. otwocki) oraz u lisa w miejscowoÅ›ci Zabieżki (gm. Celestynów, pow. otwocki). 13 kwietnia br. wykryto siódmy, ósmy, dziewiÄ…ty i dziesiÄ…ty przypadek wÅ›cieklizny u lisa w powiecie otwockim,  w miejscowoÅ›ciach: Ponurzyca, Sufczyn, Malcanów i Lasek. 13 kwietnia br. wykryto również jedenasty przypadek wÅ›cieklizny u lisa w miejscowoÅ›ci Wola WÅ‚adysÅ‚awowska (gm. Garwolin, powiat garwoliÅ„ski).

23 kwietnia br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informowaÅ‚ o wykryciu dwunastego, trzynastego i czternastego przypadku wÅ›cieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono na terenie powiatów: garwoliÅ„skiego – w miejscowoÅ›ci Wola Starogrodzka, gm. Parysów oraz otwockiego – w miejscowoÅ›ci Rudnik, gm. Osieck i w miejscowoÅ›ci Gadka, gm. KoÅ‚biel.

4 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformowaÅ‚ o wykryciu piÄ™tnastego, szesnastego i siedemnastego przypadku wÅ›cieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono na terenie powiatów: otwockiego – w miejscowoÅ›ci MlÄ…dz, gm. Otwock (15. przypadek) i garwoliÅ„skiego – w miejscowoÅ›ci Wola RÄ™bkowska, gm. Garwolin (16. i 17. przypadek).

RozporzÄ…dzenie Wojewody Mazowieckiego

27 kwietnia 2021 r. Wojewoda Mazowiecki wydaÅ‚ rozporzÄ…dzenie w sprawie zwalczania wÅ›cieklizny zwierzÄ…t na terenie powiatu otwockiego, miÅ„skiego, garwoliÅ„skiego i miasta stoÅ‚ecznego Warszawy. SzczegóÅ‚y: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/rozporzadzenie-wojewody-mazowieckiego-w-sprawie-zwalczania-wscieklizny-zwierzat-na-terenie-powiatu-otwockiego-minskiego-garwolinskiego-i-miasta-stolecznego-warszawy

Akcja szczepienia lisów (14 - 21 maja)

W zwiÄ…zku z wystÄ™powaniem wÅ›cieklizny na Mazowszu ponownie zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów. Należy pamiÄ™tać, że lis podejmuje tylko takÄ… szczepionkÄ™, która nie byÅ‚a dotkniÄ™ta przez czÅ‚owieka. Po wyÅ‚ożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniÄ™tych pomieszczeniach. Szczepienie lisów odbÄ™dzie siÄ™: w nastÄ™pujÄ…cych powiatach: powiat biaÅ‚obrzeski, powiat garwoliÅ„ski, powiat grójecki, powiat kozienicki, powiat miÅ„ski, powiat nowodworski, powiat legionowski, powiat otwocki, powiat piaseczyÅ„ski, powiat pruszkowski, powiat grodziski, powiat puÅ‚tuski, m. st. Warszawa, powiat woÅ‚omiÅ„ski, powiat warszawski zachodni, powiat wyszkowski.

Akcja Zaszczep pupila, to tylko chwila

Mazowiecki UrzÄ…d Wojewódzki w Warszawie już na poczÄ…tku grudnia 2020 r. propagowaÅ‚ akcjÄ™ Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promujÄ…cÄ… obowiÄ…zkowe szczepienia psów przeciwko wÅ›ciekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce obowiÄ…zkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wÅ›ciekliźnie podlegajÄ… psy powyżej 3. miesiÄ…ca życia, a nastÄ™pnie nie rzadziej niż co 12 miesiÄ™cy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane sÄ… również szczepienia kotów. SzczepieÅ„ psów i kotów przeciwko wÅ›ciekliźnie dokonujÄ… lekarze weterynarii Å›wiadczÄ…cy usÅ‚ugi weterynaryjne w ramach zakÅ‚adu leczniczego dla zwierzÄ…t.

Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokoÅ›ci do 500 zÅ‚.

WiÄ™cej informacji o akcji znajduje siÄ™ na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii: https://www.wiw.mazowsze.pl/index.php/component/content/article/7-glowna/80-zaszczep-pupila-to-tylko-chwila

ZespóÅ‚ Prasowy Wojewody Mazowieckiego

Data dodania: 2021-05-22 14:37:23