Nasze plany na rok szkolny 2023/2024

W roku szkolnym 2023/24 w grupie Żółte Tygrysy będą realizowane ponadprogramowe, dodatkowe zajęcia w ramach wybranych lub opracowanych samodzielnie przez nauczycieli programów, projektów i przedsięwzięć.Tym samym starszaki będą uczestniczyć w popołudniowych działaniach rozszerzających i pogłębiających realizację podstawy programowej w celu jak najszybszego osiągnięcie przez nie dojrzałości do podjęcia nauki w szkole.

1. Program „Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci w wieku 5-8 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci. Jest to cykl 24 spotkań, realizowanych przez nauczyciela w najstarszych grupach przedszkolnych. Właścicielem programu jest angielska fundacja „Partnership for Children”. W Polsce, na podstawie podpisanej umowy licencyjnej, od 1 czerwca 2010 roku, wyłącznym przedstawicielem PFC, upoważnionym do upowszechniania programu „Przyjaciele Zippiego” jest Centrum Pozytywnej Edukacji. Program został zbudowany na założeniu, że małe dzieci można nauczyć radzenia sobie z problemami i trudnościami, dzięki czemu będą lepiej funkcjonować w młodości i w życiu dorosłym, korzystając z tych umiejętności. Program pokazuje także, jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość i  jak ważne jest słuchanie innych, kiedy oni przeżywają trudne chwile. Od 2005 roku w zajęciach programu „Przyjaciele Zippiego” uczestniczyło już tysiące dzieci w tysiącach szkół i przedszkoli w całej Polsce.
  2. Projekt "Od emocji do sztuki - przez sztukę do emocji" - działania z zakresu arteterapii.
  3. Projekt edukacyjno – wychowawczy dla dzieci pięcio i sześcioletnich pt.: „Matematyczne potyczki czyli praktyczne zabawy matematyczne” to zestaw różnorodnych zadań, które będą realizowane poprzez osobiste doświadczenia dziecka. Całość będzie realizowana w oparciu o matematykę według Edyty Gruszczyk – Kolczyńskiej, która sprzyja stymulowaniu uzdolnień matematycznych u dzieci, a także dobrze przygotowuje do nauki matematyki w szkole. Projekt ujęty będzie w kilku kręgach tematycznych takich jak: orientacja przestrzenna, rytmy, kształtowanie umiejętności liczenia, a także dodawania i odejmowania, wspomaganie rozwoju operacyjnego rozumowania, rozwiązywanie zadań z treścią, mierzenie długości, mierzenie płynów, intuicje geometryczne.
  4. Projekt edukacyjno – wychowawczy dla dzieci pięcio i sześcioletnich wprowadzający w świat liter metodą I. Majchrzak pt.: „W krainie liter”. Podstawowym celem projektu jest tworzenie takich sytuacji edukacyjnych, które bez wysiłku i w przyjazny sposób doprowadzą do wykształcenia kompetencji rozpoznawania przez dziecko liter.
  5. „Poczytajki” czyli popołudnia z książeczką na które zapraszamy wszystkich chętnych rodziców, aby wraz z wybraną przez siebie książką przenieśli dzieci we wspaniały świat literatury dziecięcej w naszej przedszkolnej sali. Podczas czytania: dzieci zaspakajają potrzeby emocjonalne, wspierany jest rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości, dzieci uczą się języka, rozwijają słownictwo, przygotowują się i motywują do samodzielnego czytania, uczą myślenia, rozwijają wyobraźnię, poprawiają koncentrację, ćwiczą pamięć, uczą się odróżniania dobra od zła, rozwijają wrażliwość moralną, rozwijają poczucie humoru, jest znakomitą rozrywką.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego spędzenia z nami popołudnia z książką.

Zapraszamy!

Data dodania: 2022-09-27 20:17:27